-1-   -2-   -3-   -4-   -5-   -6-   -7-   -8-   -9-   -10-   -11-   -12-   -13-   -14-   -15-   -16-   -17-   -18-

7-1

A Legfelsőbb Úr mondta: Most hallgasd meg, ó, Pártha, hogyan ismerhetsz meg engem kétség nélkül teljességgel, ha rám összpontosítod elmédet, spirituális fegyelmet gyakorolsz és bennem keresel menedéket.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy a spirituális fegyelem gyakorlása és az elme az Isteni felé összpontosítása a spirituális megértés útja. Az Istenbe vetett bizalom és a spirituális fegyelem elengedhetetlenek az Isteni eléréséhez és az igazság lényegének megértéséhez. Az Istenbe vetett bizalom és az neki való átadás elengedhetetlen az igaz spirituális megértés eléréséhez. Krisna Párthának szólítja Ardžunát, a családnevén, hogy rámutasson Ardžuna kötelességére mint harcosra és spirituális keresőre.

7-2

Most már teljesen feltárom előtted ezt a tudást, mind a láthatóról, mind a láthatatlanról. Miután megismerted, már semmi mást nem fogsz megtudni.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna megígéri, hogy teljes tudást és bölcsességet ad Ardzsunának, ami nem csak elméleti tudást, hanem gyakorlati tapasztalatot és a szellemi valóság mély megértését is magában foglalja.

7-3

Ezer ember közül talán egy törekszik a tökéletességre, és azok közül, akik elérték a tökéletességet, aligha akad egy, aki igazán ismer Engem.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy nagyon kevés ember tudatos a lelkiségre és törekszik a tökéletesség elérésére, és még ritkább, hogy valaki eléri Isten mély és igaz megértését. Csak néhány ember keresi komolyan és fegyelmezetten a szellemi utat, és azok közül is csak kevesen érik el a valódi megvilágosodást és az Isteni valóság megértését. Az Isten valódi megértése rendkívül ritka. • Ezer ember közül – Krisna rámutat, hogy az emberek többsége nem követ szellemi utat, és az ezrek közül csak nagyon kevesen próbálkoznak valóban a szellemi gyakorlattal. • Csak egy törekszik a tökéletességre – Ezer ember közül csak egy törekszik a szellemi tökéletesség elérésére. Ez jelzi, milyen ritkák azok az emberek, akik hajlandóak komolyan a szellemi gyakorlatnak szentelni az életüket. • Azok közül, akik törekszenek, csak egy ismer Engem igazán – Krisna azt mondja, hogy még azok közül is, akik a szellemi tökéletesség elérésére törekszenek, csak kevesen értik meg igazán az Isteni valóságot. Isten valódi megértése nagyon ritka, és csak azok képesek igazán megismerni Krisnát, akik teljes szellemi tapasztalatot érnek el. Ez a vers hangsúlyozza, hogy a szellemi út bonyolult és nagy odaadást igényel, és hogy csak nagyon kevesen érik el az Isten valódi megértését. Még azok között is, akik komolyan igyekeznek, csak kevesen érik el a szellemi tökéletességet és a valódi egységet az Istennel.

7-4

A föld, a víz, a tűz, a levegő, az éter, az elme, az értelem és a hamis ego – ez a nyolc alkotóelem együttesen az Én elkülönült anyagi energiáim.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna kifejti, hogy az anyagi világ nyolc különálló megnyilvánulásból vagy elvből áll, amelyek Isten anyagi energiáját alkotják. Ez a nyolc rész alkotja mind az anyagi, mind a pszichikai összetevőket, amelyek befolyásolják az ember létezését a világban. • Föld, víz, tűz, levegő, éter – Ez az öt elem az anyagi világ alapjai, amelyek az egész fizikai világot és annak tárgyait alkotják. Ezek a föld, a víz, a tűz, a levegő és az éter (tér) elemei, amelyek az alapvető anyagok, amelyekből a fizikai világ felépül. • Elme, értelem és hamis ego – Ez a három elem az ember pszichikai szféráját alkotja. Az elme az, ami érzékeli az érzéseket, az értelem az, ami döntéseket hoz és elemez, a hamis ego pedig a létezés érzése, amely lehetővé teszi az ember számára, hogy különálló lényként gondoljon magára, amely elkülönül Istentől. • Nyolc különböző megnyilvánulás – Ez a nyolc összetevő alkotja Isten anyagi természetét, azaz az anyagi energiáját, amely az egész teremtett Világegyetem alapjaként működik. Krisna rámutat, hogy ezek a részek tőle különváltak, az Ő energiájának részeként. Ez a vers azt tanítja, hogy az egész anyagi világ, mind a fizikai elemek, mind az ember pszichikai struktúrája, Isten anyagi természetének megnyilvánulásai. Krisna ebben a versben felfedi, hogy Ő ezen anyagi elemek forrása, és hogy az ember világban szerzett tapasztalata ezen a nyolc megnyilvánuláson alapul.

7-5

Ezen alacsonyabb energián kívül, ó, erős karú Ardzsuna, létezik egy másik, magasabb energiám is, amely az élőlényekből áll, akik harcolnak az anyagi természettel és fenntartják a Világegyetemet.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy az elemekből és fizikai energiákból álló anyagi természeten kívül van egy magasabb – szellemi természet is. A magasabb természet az élet erője, amely az élőlények létezését és a Világegyetemet alkotja és fenntartja. Ez a magasabb természet szellemi és tudatos, ellentétben az alacsonyabb, anyagi természettel. Az anyagi természet alacsonyabb, és a magasabb, az élet erője, azaz a szellemi természet révén működik. • Alacsonyabb természet – Az anyagi természet, amely fizikai elemekből áll, alacsonyabb a szellemihez képest. Elválaszthatatlan Krisnától, de az Ő magasabb természetének van alárendelve. • Magasabb természet – A magasabb természet az élet erője, amely az élőlények létezése és élettudata. Közvetlenül kapcsolódik a szellemi világhoz és az Istenihez. • Életerő – Ez a magasabb természet az életenergiája, amely biztosítja az összes élőlény létezését és szellemi megnyilvánulását. Ez Krisna ereje, amely fenntartja a Világegyetemet és életet ad neki. • Amellyel a Világegyetem fenntartatik – A Világegyetemet ezen magasabb, szellemi erő tartja fenn és irányítja. Krisna elmagyarázza, hogy minden életet, mind a fizikait, mind a szellemit, ez az erő irányít és tart fenn. Ez a vers kiemeli, hogy az életerő és a szellemi természet magasabb az anyagi természetnél, és hogy Krisna a forrása mind az anyagi, mind a szellemi Világegyetemnek. Krisna erős karúnak nevezi Ardzsunát, utalva arra, hogy képes megérteni a mélyebb szellemi igazságokat és a materiális világon túl látni.

7-6

Tudd meg, hogy minden létező ebből a két természetből származik. Én vagyok minden világi teremtés forrása és pusztulása is.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy a világon minden létező és teremtmény két természetből származik: az anyagi természetből és a szellemi természetből. Krisna e természeti erők forrása, és Ő az is, aki irányítja mind a teremtés folyamatát, mind a pusztítást. Hangsúlyozza szerepét minden dolog kezdeteként és végként. Krisna a teremtés és a pusztítás oka is. • Ebből a két természetből származik minden létező – Két természet – az anyagi és a szellemi – minden élőlény forrása. Belőlük ered minden, ami a világon létezik, mind anyagi, mind szellemi szinten. • Én vagyok minden teremtés forrása – Krisna rámutat, hogy Ő a teremtés forrása, az, amiből minden létező és a világ származik. Ő a teremtő erő, amely elindítja az összes létező formát és lényt. • Én vagyok a pusztulás is – Krisna azt is elmagyarázza, hogy Ő a pusztítás forrása, az, aki véget vet a létező formáknak, és minden visszatér Hozzá. Krisna nem csak a teremtő, hanem az is, aki befejezi a ciklust. Ez a vers Krisna átfogó szerepét mutatja be, mint minden élet forrását és pusztulását is, elmagyarázva, hogy a világon minden Tőle származik és Hozzá tér vissza. A teremtés és a pusztítás az Ő felügyelete alatt áll.

7-7

Ó, vagyonok meghódítója, Nálam nincs magasabb. Minden Rajtam nyugszik, mint a gyöngyök, amelyek egy szálra vannak felfűzve.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy Ő a legfelsőbb, és minden létező Vele van kapcsolatban. Nincs magasabb az Istennél, és a Világegyetem Krisnában van összefűzve, ahogy a gyöngyök egy szálra vannak felfűzve. Krisna hangsúlyozza mindent átfogó természetét és kapcsolatát az egész teremtéshez. • Rajtam kívül nincs magasabb – Krisna rámutat, hogy Ő a legfelsőbb, és felette nincs senki. Az Isteni a legerősebb és abszolút, és az egész teremtés belőle származik. • Ez az egész Világegyetem Bennem van összefűzve – Minden élőlény, valamint az egész anyagi világ és a szellemi valóság Krisnában van összefűzve. Ő az alapvető erő, amely összeköti az összes létezőt. • Mint a gyöngyök a szálon – Krisna egy szimbólumot – a szálra fűzött gyöngyöket – használ arra, hogy megmutassa, hogy ahogy a gyöngyök egy szál körül vannak elrendezve, az egész Világegyetem egységes és az Isteni tudatban van összefűzve. Krisna Dhananjajaként, a vagyonok meghódítójaként szólítja meg Ardzsunát, utalva arra, hogy képes megérteni a szellemi gazdagságot és az Isteni igazságot.

7-8

Ó, Kuntí fia, Én vagyok a víz íze, Én vagyok a hold és a nap fénye, Én vagyok a hang az összes Véda-mantrában, Én vagyok a hang az éterben és az emberi képesség.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy Isten mindenütt jelen van, a víz ízétől a fényen és a hangokon át. Az emberek megtapasztalhatják az Isteni a mindennapi életükben, felismerve, hogy minden dolog – még az ember ereje is – Isten ajándéka és megnyilvánulása.

7-9

Én vagyok a föld valódi illata, és Én vagyok a tűz hevessége. Én vagyok az összes élőlény élete, és Én vagyok az összes aszkéta aszkézise.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy Isten mindenütt jelen van – a föld illatától a tűz melegéig és az életenergiáig minden élőlényben. Az emberek érezhetik az Isteni jelenlétet a saját szellemi törekvéseikben és fegyelmükben is, ami segít nekik szellemileg fejlődni és elérni a legmagasabb célokat.

7-10

Ó, Pártha, tudd meg, hogy Én vagyok az összes élőlény eredeti magja, az értelmesek értelme és az összes hatalmas uralkodó hatalma.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy az emberek összes tehetsége és képessége az Isteni energia megnyilvánulása. Ezeket a képességeket Isten szolgálatára és a társadalom javára kell használni. Az élet kezdete, a bölcsesség és az erő – mindez az Isteni forrásból származik, és az embereknek fel kell ismerniük, hogy fizikai és szellemi tehetségeik Krisna ajándékai. Krisna Párthaként szólítja meg Ardzsunát, arra szólítva fel, hogy ismerje fel, hogy az Isteni minden élet forrása, és hogy képességei és bölcsessége Krisna Isteni erejéhez kapcsolódnak.

7-11

Én vagyok az erősek ereje, amely mentes a vágytól és a kívánságoktól. Én vagyok a nemi élet, amely nem mond ellent a vallás elveinek, ó, Bharata ura (Ardzsuna).

Magyarázat: Ebben a versben Krisna hangsúlyozza, hogy Ő az erő forrása az erős emberekben, ha ez az erő tiszta, mentes az önző vágyaktól, a szenvedélytől és a ragaszkodástól. Arra is rámutat, hogy a nemi élet, ha az összhangban van a vallás elveivel, az Isteni megnyilvánulása. • Én vagyok az erő az erősekben – Krisna elmagyarázza, hogy Ő a tiszta erő, amely az erős emberekben van. Az Isteni eredetű erő tiszta és mentes az önző hajlamoktól. • Amely mentes a szenvedélytől és a ragaszkodástól – Az erő, amelyről Krisna beszél, tiszta, és nem kapcsolódik szenvedélyekhez vagy anyagi dolgokhoz való ragaszkodáshoz. Ez egy önzetlen erő, amelyet erkölcsileg helyes módon használnak fel. • Én vagyok a nemi élet, amely nem mond ellent az erkölcsi rendnek – Krisna elmagyarázza, hogy a nemi élet, amely nem mond ellent az igazságnak és a vallás elveinek, Isteni. Az ilyen nemi élet összhangban van a szellemi úttal, és magasabb célokhoz vezet.

7-12

Tudd meg, hogy minden jóság, szenvedély és tudatlanság állapota Tőlem származik, de Én nem vagyok alárendelve nekik; mind Énbennem vannak.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy a természet minden állapota – a tiszta és harmonikus, a szenvedélyes és energikus, valamint a sötét és tehetetlen – Tőle ered, de Ő maga nem korlátozott vagy alárendelt ezeknek az állapotoknak. Ő minden állapot forrása, de felül áll rajtuk. Bár minden tulajdonság Krisnától származik, Ő maga nem korlátozott általuk, és változatlan marad. • A jóság, szenvedély és tudatlanság állapotai – Ez a természet három tulajdonsága vagy jellemvonása, amelyek meghatározzák a különböző emberek és élethelyzetek jellegét. A jóság a tisztaságot, a békét és a harmóniát képviseli, a szenvedély az energiát és az érzelmet, a tudatlanság pedig a sötétséget, a tehetetlenséget és a tudatlanságot. • Minden állapot Tőlem származik – Krisna jelzi, hogy a természet mindhárom állapota Tőle származik, mivel Ő a forrása a természet minden tulajdonságának, de maga nem áll alattuk. • Én nem vagyok alárendelve nekik, ők Énbennem vannak – Krisna elmagyarázza, hogy bár ezek az állapotok Tőle származnak, Ő maga nem korlátozott ezekben az állapotokban. Ő felül áll ezeken az állapotokon, és mind léteznek Őbenne, de nem korlátozzák az Ő lényegét.

7-13

A három tulajdonsággal (jósággal, szenvedéllyel és tudatlansággal) megtévesztve az egész világ nem ismer Engem, Aki felül állok ezeken a tulajdonságokon és kimeríthetetlen vagyok.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna jelzi, hogy az egész világ és annak lakói megtévesztettek és át vannak itatva a természet három tulajdonságával vagy jellemvonásával – a jósággal, a szenvedéllyel és a tudatlansággal. Ezek az állapotok korlátozzák az emberek megértését, és ezért nem képesek megérteni az Isteni valóságot, amely felül áll ezeken a jellemvonásokon és változatlan. A legtöbb ember annyira elmerül ezekben a tulajdonságokban, hogy nem képes meglátni Krisna transzcendentális természetét.

7-14

Ezt az Én isteni energiámat, amely a materiális természet három tulajdonságából áll, nehéz legyőzni. De azok, akik átadták magukat Nekem, könnyen felülkerekedhetnek rajta.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy az anyagi világ a természet három állapotával vagy jellemvonásával (jóság, szenvedély és tudatlanság) lett megteremtve, amelyek illúziót vagy káprázatot alkotnak. Ez az illúzió rendkívül erős és nehezen legyőzhető, de azok számára, akik teljes mértékben bíznak és az Istenhez fordulnak, van lehetőség megszabadulni ettől az illúziótól és elérni a spirituális megértést. • Isteni káprázat – Krisna az anyagi világot Isteni káprázatként jelöli meg, amely a természet állapotaival (jellemvonásaival) – tisztasággal, szenvedéllyel és tehetetlenséggel – kapcsolódik össze. Ez az illúzió átfogja az egész világot és befolyásolja az emberek életét és megértését. • Nagyon nehéz legyőzni – A káprázat vagy illúzió, amely az anyagi világot alkotja, nagyon erős és nehezen legyőzhető. Az emberek gyakran az anyagi állapotok foglyai, és nem képesek ezen az illúzión túl látni. • Akik Nekem adják át magukat – Azok, akik az Istenihez fordulnak és teljes bizalommal Krisnának engedelmeskednek, le tudják győzni ezt az illúziót. Az Istenbe vetett bizalom a szabadulás útja az anyagi befolyás alól. • Legyőzi a káprázatot – Azok, akik Istenben bíznak, képesek legyőzni ezt a káprázatot vagy illúziót, amely korlátozza spirituális fejlődésüket. Krisna jelzi, hogy az illúzióból való szabadulás csak az Isteni bizalom által lehetséges.

7-15

A gonosztevők, akik durva ostobák, az emberek között a legalsóbbrendűek, azok, akiknek tudását illúziók rabolták el, és akik démoni ateista természettel rendelkeznek, nem adják meg magukat Nekem.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy van egy bizonyos embercsoport, amely nem képes az Istenihez fordulni, mert az illúzió (káprázat) irányítja őket, és spirituális tudásuk el van fedve. Ezek az emberek durva ostobák, az emberek között a legalsóbbrendűek, azok, akiknek tudását illúziók rabolták el, és akik démoni ateista természettel rendelkeznek. Ezek az emberek alacsonyabb rendűek, gonosz tetteket hajtanak végre, és elméjük démoni, ami képtelenné teszi őket arra, hogy megértsék vagy az Istenhez forduljanak.

7-16

Ó, a Bharáták legjobbja, négyféle igaz ember kezd el Engem odaadással szolgálni – a szenvedéstől sújtottak, azok, akik gazdagságra vágynak, a tudásszomjasok és azok, akik az Abszolútról való tudást keresik.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy négyféle igaz és erényes ember imádja az Isteni, mindegyikük különböző motivációkkal és szükségletekkel teszi ezt. Ez a négyféle igaz ember, aki hittel kezd el szolgálni Krisnát. Mindezeket az embereket Isten keresése egyesíti, de különböző okokból teszik ezt. • Az, aki szenved – Ezek az emberek Isten segítségét keresik, amikor nehézségekbe ütköznek vagy szenvednek. Krisnához fordulnak a problémáik enyhítésére vagy megváltására remélve. • Az, aki tudást keres – Ezek az emberek spirituális tudást és igazságot keresnek. Istent imádják, hogy bölcsességre és a valódi élet lényegének megértésére tegyenek szert. • Az, aki jólétet keres – Ezek az emberek anyagi jólétet vagy sikert keresnek. Isten segítségét kérik életkörülményeik javítására vagy anyagi céljaik elérésére. • Az, aki bölcs – Ez az ember már bölcs és tudatában van az Isteni valóságnak. Krisnát imádja, mert megértette Isten lényegét, és imádata igaz és önzetlen.

7-17

Ezek közül a legjobb az, aki teljesen megszerezte a tudást és mindig tiszta, odaadó szolgálattal szolgál, mert Én nagyon drága vagyok neki, és ő nagyon drága Nekem.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy bár az emberek különböző okokból keresik Istent, a bölcs, aki teljesen megértette az Isteni és a szolgálatára szentelte magát, a legmagasabb spirituális szinten áll. Egy ilyen ember különösen közel áll Istenhez, és hite és szeretete az igazi spirituális tudathoz és az Isteni egységhez vezeti. • A bölcs – Ebben a kontextusban a bölcs az, aki mély megértést és tudást ért el Istenről. Tudatában van az Isteni valóságnak, és teljesen ennek a megértésnek szentelte magát. • Mindig egyesült – Ez az ember folyamatosan egyesül Istennel, ami azt jelenti, hogy mindig emlékszik és imádja Istent, fenntartva a vele való folyamatos kapcsolatot. Spirituálisan kapcsolódik az Istenihez. • Csak Nekem szentelve – A bölcs teljesen Krisnának van szentelve. Szeretete és hite csak Istenre összpontosul, és nem kíván mást, csak Istent szolgálni. • Különösen kiemelkedő – Azok között az emberek között, akik az Isteni keresik, a bölcs kiemelkedik, mert a hit és a tudás legmagasabb szintjét érte el. • Nagyon drága – Krisna jelzi, hogy ez a bölcs nagyon drága Neki, mert igazán hívő és elérte Isten szeretetét. És Krisna is nagyon drága a bölcsnek – kölcsönös szeretet és hit köti össze őket.

7-18

Mindezek a spirituális fegyelem gyakorlói kétségtelenül nemes lelkek, de az, aki megszilárdult az Énrólam való tudásban, nagyon drága Nekem. Ő Énbennem van, és Én őbenne, mert Engem szentelt legfőbb céljául.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna jelzi, hogy bár mindenki, aki Istent imádja, nemes és értékes, a bölcs különösen kiemelkedő. A bölcset magához Istenhez hasonlítják, mert mély egységet ért el az Istennel, és teljesen megszilárdult Krisnában. Elérte a legmagasabb spirituális célt. • Mindenki nemes – Krisna megerősíti, hogy mindenki, aki az Isteni imádja, értékes és nemes, függetlenül a motivációiktól. Mindenki, aki Istenhez fordul, a spirituális úton van. • A bölcs olyan, mint Én magam – Krisna különösen kiemeli a bölcset, összehasonlítva őt magával az Isteni lényeggel. A bölcs egységet ért el Krisnával, ezért olyan, mint maga Isten megnyilvánulása. • Egyesült elme – A bölcs egyesült az Istennel, teljesen Istennek van szentelve, és folyamatos kapcsolatot tart fenn Krisnával. Elméje és szíve egyesült az Istennel. • Elérte a legmagasabb célt – Krisna jelzi, hogy a bölcs elérte a legmagasabb spirituális célt – a teljes egységet Istennel, ami a spirituális út fő eredménye.

7-19

Sok születés és halál után az, aki valóban megszerezte a tudást, átadja magát Nekem, tudván, hogy Én vagyok minden oka, és hogy Én vagyok minden. Egy ilyen nagyszerű lélek nagyon ritka.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy a spirituális megértés és a teljes Isten-tudatosság csak sok születési ciklus után jön el, amikor az ember kifejlesztette tudását és megértését az Isteni iránt. Csak a hosszas élettapasztalat után érti meg a bölcs, hogy az Isteni minden. Egy ilyen nagyszerű lélek, aki tudatában van annak, hogy Krisna minden oka, nagyon ritka. Egy ilyen nagyszerű lélek nagyon ritka. • Sok élet végén – A bölcsesség, amely az Isten-tudathoz vezet, sok születési ciklus és hosszú időn át tartó spirituális fejlődés után szerezhető meg. • Az, akinek van tudása – A bölcs, aki kifejlesztette az Istenről való tudást és megértést, eléri a teljes megvilágosodást és Istenhez fordul. • Nekem fordul – Sok élet után az ember, aki megértette Isten lényegét, Krisnának adja át magát, elismerve Őt a legfőbb valóságként. • Az Isteni minden – Ez az ember megérti, hogy az Isteni minden, ami létezik. Az egész Univerzum és minden létező az Isteni tudat megnyilvánulása, és Isten minden dologban jelen van. • Nagyszerű ember, rendkívül ritka – Az az ember, aki eléri ezt a megértést, nagyszerű és nagyon ritka. Csak kevesen képesek ilyen magas spirituális megértést elérni, amely lehetővé teszi számukra, hogy Istent mindenben lássák.

7-20

Azok, akiknek elméjét az anyagi vágyak elragadták, különböző isteneknek adják át magukat, és természetüknek megfelelően bizonyos szabályokat és rituálékat követnek.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy vannak olyan emberek, akiknek spirituális tudását anyagi vágyak és szenvedélyek fedik el, és ezért más istenségeket keresnek és imádnak, remélve, hogy beteljesítik vágyaikat. Ezek az emberek különböző rituálékat és szabályokat követnek természetüknek megfelelően, mert elméjüket az anyagi vágyak elragadták. Az ilyen emberek különböző rituálékat és szabályokat követnek, személyes természetük és vágyaik vezérlik őket.

7-21

Én, mint Legfelsőbb Lélek, mindenki szívében lakozom. Amint valaki imádni akarja az egyik istent, Én megerősítem a hitét, hogy ennek a konkrét istenségnek adhassa át magát.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy bár a különböző emberek különböző istenségeket vagy formákat választanak imádni, Ő az, aki állandó hitet ad nekik ezekben a választott formákban. Az Isteni megerősíti az ember hitét és az imádás folyamatát, még akkor is, ha az egy másik istenségre vagy formára irányul.

7-22

Az ilyen hit által kielégítve az illető egy bizonyos félistent próbál imádni, és eléri vágyait. De valójában ezeket az ajándékokat egyedül Én adom.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy azok az emberek, akik változatlan hittel más istenségeket imádnak, végül elnyerik vágyaikat vagy eredményeiket, de ezeket a vágyakat és ajándékokat valójában Isten (Krisna) adja. Krisna kifejti, hogy bár az emberek különféle istenségeket imádhatnak, minden vágy az Isteni erőnek köszönhetően teljesül.

7-23

A kevés értelemmel bíró emberek félisteneket imádnak, s gyümölcseik korlátozottak és mulandóak. Aki a félisteneket imádja, a félistenek bolygóira jut, az Én híveim azonban végül elérik Legfelsőbb Hajlékomat.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna kifejti, hogy azok, akik anyagi vágyakkal más istenségeket imádnak, ideiglenes gyümölcsöket kapnak. Ezeknek az embereknek a lelki megértése korlátozott, mert csak ideiglenes javakat keresnek. Azok, akik a félisteneket imádják, a félistenek bolygóira jutnak, Krisna imádói azonban elérik Legfelsőbb Hajlékát. Ezzel szemben azok, akik valódi odaadással imádják Krisnát, Hozzá jutnak, és örök felszabadulást érnek el. • Ideiglenes gyümölcsök – Azok a gyümölcsök vagy eredmények, amelyeket az emberek más istenségek imádásával kapnak, ideiglenesek. Az anyagi világhoz kapcsolódnak, és ezért e világ mulandó dolgaival együtt megszűnnek. • Akiknek az elméje korlátozott – Azok az emberek, akik csak anyagi javakat keresnek, korlátozottak lelki megértésükben. Nem értik meg, hogy az igazi cél az örök felszabadulás és az Istennel való egység, nem pedig pusztán anyagi vágyak. • Aki a félisteneket imádja, a félistenekhez jut – Azok, akik más istenségeket imádnak, csak a félistenek szintjét érik el, ami az anyagi világokra korlátozódik. • Az Én híveim Hozzám jutnak – Azok, akik valódi odaadással imádják Krisnát, örök egységet érnek el Vele, és örök felszabadulást nyernek. Ez a legmagasabb lelki cél. Ez a vers hangsúlyozza, hogy az anyagi vágyak csak ideiglenes eredményeket hoznak, amelyek erre a világra korlátozódnak, míg Isten valódi odaadással történő imádása örök felszabaduláshoz és az Istenséggel való egységhez vezet.

7-24

A tanulatlan emberek, akik nem ismernek Engem, azt gondolják, hogy Én, az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Krisna, korábban alaktalan voltam, s most vettem fel ezt a formát. Tudatlanságukban nem ismerik Legfelsőbb Természetemet, amely elpusztíthatatlan és páratlan.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy Isten igazi lényege változatlan és túllép az anyagi formákon. Azok az emberek, akiknek nincs lelki megértésük, egy látható formára korlátozzák Istent, de az igazi lelki megértés eléréséhez meg kell érteni, hogy Isten örök és túl van a világ minden látható jelenségén.

7-25

Én sohasem fedem fel magam a bolondok és a fel nem világosítottak előtt. Előlük Belső Erőmmel rejtve maradok, és ezért nem tudják, hogy Én születetlen és elpusztíthatatlan vagyok.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy az Isteni igazság nem látható vagy érthető minden ember számára, mert elméjüket eltompítja az anyagi illúzió. Isten megértéséhez túl kell lépni az anyagi felfogáson, és meg kell érteni az Isteni természetet, amely örök és végtelen.

7-26

Ó, Arjuna, mint az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Én tudok mindent, ami a múltban történt, mindent, ami a jelenben történik, és mindent, ami még történni fog. Én az összes élőlényt is ismerem, Engem azonban senki sem ismer. Engem teljesen csak a tiszta lelki szolgálat segítségével lehet megismerni.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy Isten tudása végtelen, és minden lényre kiterjed minden időben, az ember megértése azonban korlátozott. Bár kereshetjük az Istent, a mi képességünk Isten örök természetének megértésére a saját felfogásunk és tapasztalataink határain belül korlátozott. Ez rámutat annak szükségességére, hogy elfogadjuk Isten legfőbb természetét és bízzunk Benne.

7-27

Ó, Bharata sarja, ó, ellenségek fenyegetője, minden élőlény a vágyak és az ellenszenv által teremtett kettősségek okozta tévelygésben születik meg.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna elmagyarázza, hogy minden élőlény, amikor a világra jön, becsapott és eltompított a vágyak és a gyűlölet ellentmondásaiból fakadó illúzió. Ez a kettősség megzavarja az embereket, és képtelenné teszi őket a valódi valóság meglátására. A vágyak és a gyűlölet a fő tényezők, amelyek illúziót teremtenek és eltérítik az embereket a lelki megértéstől. Ezek a kettősségek az anyagi világhoz és az egoizmushoz kapcsolódnak.

7-28

Azok az emberek, akik ebben és az előző életekben istenfélően cselekedtek, akiknek bűnös tettei teljesen ki lettek irtva, és akik megszabadultak a kettősségek tévelygéseitől, elszántsággal szolgálnak Engem.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna rámutat, hogy azok az emberek, akiknek a bűnei elpusztultak, és erényes életet élnek, megszabadulnak a kettősségből (vágyak és gyűlölet) fakadó illúziótól. Az ilyen emberek képesek szilárd elszántsággal és hittel az Isteni felé fordulni.

7-29

Az értelmes személyek, akik az öregségtől és a haláltól való megszabadulásra törekszenek, Hozzám menekülnek, hűséggel szolgálva Engem. Ők valójában teljesen eljutottak a transzcendentális állapotba, mert mindent tudnak a transzcendentális cselekedetekről. Ők valójában Isteni tudattá válnak, mert mindent tudnak a transzcendentális cselekedetekről.

Magyarázat: Ebben a versben Krisna kifejti, hogy azok, akik meg akarnak szabadulni az öregség és a halál körforgásából, Istenhez fordulnak. Az ilyen emberek teljes megértést érnek el az Isteni tudatról (Isteni lényeg), a lélekről és a cselekedetek teljességéről, azaz a cselekedetek hatásáról.

7-30

Azok, akik teljesen tudatában vannak annak, hogy Én vagyok a Legfelsőbb Úr, akik tudják, hogy Én vagyok az anyagi megnyilvánulás, az istenek és az összes áldozati módszer irányító elve, képesek Engem megérteni és megismerni, az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, még a halál pillanatában is. Ez a megértés lehetővé teszi az ember számára, hogy Krisnára emlékezzen, és ezáltal elérje a lelki világot.

Magyarázat: Ez a vers azt tanítja, hogy azok az emberek, akik mélyen megértik az Isteni természetet, és képesek koncentrált elmét fenntartani, még a halál pillanatában is tudatára ébredhetnek Istennek, és elérhetik a születés és halál körforgásából való felszabadulást. Az Isten tudatára ébredésén alapuló lelki gyakorlat az örök megvilágosodáshoz és felszabaduláshoz vezet. Ez a megértés segít megőrizni a nyugalmat és a lelki összpontosítást még a halál pillanatában is, ami az ember életének legfontosabb pillanata.

-1-   -2-   -3-   -4-   -5-   -6-   -7-   -8-   -9-   -10-   -11-   -12-   -13-   -14-   -15-   -16-   -17-   -18-